Zostań zwiadowcą historii

W dniu 23 października odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie projektu realizowanego przez Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej. W tematykę projektu pod nazwą Rodzinne Archiwa Niepodległej wprowadziła uczniów i nauczycieli naszej szkoły reprezentująca Ośrodek dr Małgorzata Karczewska.
Poinformowała ona zebranych o celach i znaczeniu badań historycznych, które mają się odnieść do zdarzeń sprzed 100 lat – I wojny światowej, odzyskania niepodległości przez Polskę i wojny polsko-bolszewickiej oraz działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich. Zachęciła do zbierania informacji na podstawie dokumentów, pamiątek rodzinnych, zdjęć, opowieści ustnych, i dzielenia się zdobytą wiedzą przez udział w tworzeniu wirtualnego archiwum historii wschodniego Mazowsza.
Jeśli więc masz w swoim otoczeniu kogoś, kto mógłby opowiedzieć ci o ludziach zaangażowanych w tamte wydarzenia, nagraj jego opowieść. Jeśli w twoim rodzinnym archiwum znajdziesz dokumenty, zdjęcia, pamiątki, zeskanuj je lub sfotografuj i nagraj historię związaną z tymi pamiątkami. Jeśli w twojej okolicy znajdują się miejsca pamięci – krzyże, pomniki, głazy, kapliczki, drzewa pamięci, zrób zdjęcie i sporządź dokumentację, w której spróbujesz odtworzyć historię uwiecznionych w ten sposób zdarzeń.
Wszystkich zainteresowanych pracą badawczą i czynnym udziałem w projekcie zachęcamy do osobistego kontaktu z Panią Małgorzata Karczewską. Adres e-mail obesw.bialystok@gmail.com
jm