Zadania realizowane przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie w ramach projektu „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”

W roku szkolnym 2017/2018 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie przystąpił do realizacji projektu pt.: „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży” w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, którego koordynatorem jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie zjawiskom patologii i aspołecznych zachowań. W ramach projektu Zespół Szkół Ogólnokształcących będzie realizował następujące zadania:
  1. Konkurs plastyczny „Bezpieczny Internet” o zasięgu powiatowym na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
  • Konkurs przyczyni się do zaangażowania dużej grupy dzieci młodzieży oraz ich rodziców w działania uświadamiające niebezpieczeństwa i pułapki uzależnień we współczesnym świecie.
  1. Wystawienie spektaklu profilaktycznego „Cybernetyczny sen”
  • Spektakl przede wszystkim działa na wyobraźnię i skłania do refleksji nad swoim postępowaniem. Dzieci oraz młodzież mogą z łatwością utożsamiać się z jego bohaterami i w trakcie trwania sztuki teatralnej mają możliwość podejmowania w ich imieniu decyzji.
  1. Konferencja na temat: „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży – fonoholizm oraz inne związane z cyberprzemocą  - sygnały ostrzegawcze i sposoby pomocy” pod patronatem Łomżyńskiego Biskupa Pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego
  • Celem konferencji jest ukazanie specyfiki fonoholizmu i cyberprzemocy, ich konsekwencji dla ofiary i sprawcy oraz wskazanie praktycznych rozwiązań i możliwych działań w przypadku zaobserwowania problemu w środowisku uczniowskim.
Do ZSO w Zambrowie wpłynęły już z poszczególnych szkół powiatu zambrowskiego zgłoszenia potwierdzające udział uczniów w konkursie plastycznym ,,Bezpieczny Internet”. W konkursie wezmą udział:
  • Gimnazjaliści: z ZSO w Zambrowie, MG1 w Zambrowie, Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego w Długoborzu oraz Kołak Kościelnych, Rutek i Szumowa- łącznie 45 uczniów.
  • Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Zambrowa: ZSO, ZSA ZS1 oraz uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Długoborzu - łącznie 28 uczniów.
Jury oceni prace, które zostaną dostarczone do ZSO w Zambrowie do dnia 3 listopada 2017r. Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu nastąpi podczas konferencji na temat: „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży – fonoholizm oraz inne związane z cyberprzemocą sygnały ostrzegawcze i sposoby pomocy” zorganizowanej przez ZSO w Zambrowie w dniu 13 listopada 2017r. Tego samego dnia aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji zaprezentują spektakl pt.: „Cybernetyczny sen”.

Regulamin konkursu plastycznego ,,Bezpieczny Internet”