„Nie daj się wysterować na minę”

„Nie daj się wysterować na minę” – hasło to było motywem przewodnim spotkania uczniów klas pierwszych i drugich liceum z członkami grupy „Antymina”, które odbyło się 13 listopada 2018 roku. Czym jest zatem owa mina? Są to zagrożenia wynikające z nadużywania alkoholu oraz zażywania różnego rodzaju narkotyków i dopalaczy.
Było to wyjątkowe doświadczenie. Z reguły spotkania dotyczące używek opierają się przedstawieniu „suchych” faktów oraz wpajaniu młodym ludziom zasady: „Nie bierz tego, bo to jest ZŁE”. Tamtego dnia mogliśmy usłyszeć coś zupełnie innego. Były to prawdziwe świadectwa osób, które przez lata zmagały się z uzależnieniami. Członkowie grupy otworzyli się przed nami. Usłyszeliśmy o tym, co czuli, będąc na dnie oraz o ich wielkich planach na przyszłość.
„Widzicie mnie? Stoję tu przed wami wolny od nałogów, ale za mną jest kilkadziesiąt grobów”. Te słowa jednego z członków grupy uświadomiły nam, jak wielu ludzi przegrywa walkę z uzależnieniem od narkotyków. Terapeuta opowiedział nam o swoim życiu. Usłyszeliśmy o początkach jego „przygody” z używkami. Zwrócił szczególną uwagę na swoich przyjaciół, którzy w przeciwieństwie do niego nie podjęli w odpowiednim czasie próby odstawienia środków odurzających. A opowieść o dziewczynie, która będzie odczuwała skutki przyjmowania narkotyków przez całe życie, skłoniła nas do tego, by zadać sobie pytanie, czy kilka chwil pełnego relaksu i ulotnego szczęścia wartych jest późniejszych komplikacji zdrowotnych i życiowych.
Następnie o swojej mrocznej przeszłości opowiedział nam raper o pseudonimie Kolah. Artysta uświadomił zebranym, że brak odpowiednich relacji w rodzinie oraz wzorców może zwiększyć szansę na to, że nastolatek sięgnie po używki. Raper z wielką dumą opowiadał o swojej żonie oraz dzieciach. Dał nam do zrozumienia, że porzucenie chemicznych substytutów szczęścia może zaowocować poznaniem tego, co jest tak naprawdę najważniejsze. Szczery uśmiech artysty mówił sam za siebie. Oczywiście nie mogło zabraknąć pięknych utworów w wykonaniu Kolaha.
Później wysłuchaliśmy słów kolejnego z terapeutów. Mężczyzna zwrócił szczególną uwagę na wpływ środków odurzających na nasz intelekt. Dowiedzieliśmy się, że używki potrafią między innymi spowodować, że nie będziemy w stanie normalnie przyswajać wiedzy.
Pod koniec spotkania każdy z nas otrzymał ulotkę, w której zostały zawarte możliwe skutki przedawkowania alkoholu oraz narkotyków, a także sposoby bronienia się przed pokusami. Warto wspomnieć, że spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu finansowanego między innymi przez Fundusz Sprawiedliwości.
Podsumowując, szczere wypowiedzi członków grupy „Antymina” potrafiły wywołać wśród nas różne przemyślenia oraz wzruszenie. Świadectwa, których wysłuchaliśmy, na pewno na długo pozostaną w pamięci. Terapeuci są najlepszym przykładem, że warto walczyć o swoje zdrowie oraz marzenia. Mam nadzieję, że odmienią życie niejednego człowieka.

Natalia Zaremba, „Sapere Aude”