Przyjemne z pożytecznym, czyli Dzień Języków Obcych

27 marca 2018 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych.
Co roku to święto poprzedza szereg przygotowań. Uczniowie przeprowadzają próby oraz przygotowują przebrania, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i zrobić wrażenie na jurorach.
O godzinie 10:00 wszystkie klasy gimnazjalne, a o 12:00 klasy licealne zgromadziły się w szkolnej auli.
Ustawiono stół dla jury. Zasiedli przy nim: pani Edyta Sokół, pan Fabian Dzieżyc, Sandra Brulińska, Przemek Leszczyński, Dawid Ożarowski. Dla klas licealnych skład jury uległ zmianie. Do oceniających występy dołączyli: pani Żanna Łozowska, Karolina Gosk, Maciek Chrostowski i Piotr Gosiewski. Tuż obok stanowiska sędziowskiego postawiono tablicę, na której zapisywano punkty za poszczególne konkurencje.
Dzień Języków Obcych to doskonała okazja, aby poznać tradycje, kulturę oraz obyczaje innych krajów. W tym roku gimnazjalistom przypadło zaprezentować następujące kraje: Irlandię, Hiszpanię, Meksyk, Włochy, Indie, Rosję, Holandię, Argentynę, Stany Zjednoczone. Licealiści natomiast wylosowali: Anglię, Francję, Irlandię, Australię, Holandię, Grecję oraz Włochy. Zwycięzców miało wyłonić sześć konkurencji, które jedni potraktowali bardziej poważnie, a inni z przymrużeniem oka.
Prowadzący zawody, Mateusz Skarzyński oraz Kinga Sadowska, po krótkim wstępie i zapoznaniu z regulaminem rozpoczęli pierwszą konkurencję, w której oceniano plakaty przedstawiające poszczególne państwa.
W drugim etapie uczniowie prezentowali flagi i symbole narodowe wylosowanych krajów.
Następnie przyszła pora na zapoznanie się z kuchnią i upodobaniami kulinarnymi obcych narodowości. W tym celu każda klasa musiała samodzielnie przygotować i opisać charakterystyczne dla wylosowanego kraju danie. Jury degustowało na przykład hamburgery, paprykę faszerowaną, hinduskie chlebki naan, ciasto miodowe i marchewkowe , zbiteń (napój rosyjski) i napój z owoców egzotycznych takich, jak pomelo, mango, banany i limonka.
Po degustacji potraw rozpoczęła się czwarta konkurencja, czyli prezentacja znanej bądź charakterystycznej dla danego kraju postaci. Można było wysłuchać życiorysów sławnych osób. Poznaliśmy bliżej takie postaci, jak: Barack Obama, Leo Messi, Władimir Putin czy Mahatma Gandhi.
Najbardziej wyczekiwaną konkurencją było zaprezentowanie scenki, tańca lub skeczu o wylosowanym państwie. Oprócz umiejętności tanecznych uczniowie przedstawili nieco bardziej zwariowane propozycje, jak np. pokaz iluzji czy parodię filmową.
Na zakończenie uczestnicy zabawy zostali poddani testowi, który sprawdzał ich wiedzę o świecie. Uczniowie liceum musieli dodatkowo wykazać się umiejętnością komunikacji w obcych językach.
Po podliczeniu punktów zwycięzcami okazały się być klasy IIA gimnazjum oraz IIC Liceum.
Potem wszyscy z uśmiechami na twarzach rozeszli się do klas. Przyjemna atmosfera i zacięta rywalizacja to najlepsze słowa podsumowujące Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Dla ”Sapere Aude”
Agnieszka Krajewska, IIIeG

Zobacz zdjęcia