Dobra passa uczniów I LO im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie

Ubiegły tydzień obfitował w niespodzianki dla uczniów i nauczycieli LO z Konopnickiej. Zaczęło się od sportowego sukcesu dziewcząt w aerobiku sportowym, a następne to konkursy wiedzy.
W siedzibie Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach został podsumowany ogólnopolski konkurs historyczny „Strażniczki Niepodległej. Rola kobiet w odzyskaniu i utrzymaniu suwerenności w XX wieku”. Konkurs zorganizowało już po raz trzeci Studenckie Koło Naukowe Historyków, przy współpracy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Uczestniczyła w nim młodzież szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. W uroczystym wręczeniu nagród laureatom konkursu uczestniczyło wielu znanych osobistości. Honorowym gościem była Agnieszka Romaszewska-Guzy – w czasach PRL działaczka studenckiej opozycji demokratycznej, znana dziennikarka. Nagrodę specjalną otrzymała Alicja Gumowska ucz. Kl. IIC, a wyróżnienie – Paulina Zalewska z kl. III C. Obie uczennice przygotowały się pod kierunkiem Pani Agnieszki Menteckiej.

11 kwietnia 2017r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku odbył się finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska Piastowska”, organizowanego przez VIII LO w Białymstoku we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Do konkursu o dynastii założycieli, twórców i pierwszych władców naszego państwa przystąpili uczniowie szkół średnich z całego kraju. Wśród 49 finalistów – reprezentantów szkół z całej Polski- znalazły się także uczennice: Julia Grochowska z kl. IIA, która przygotowywała się pod kierunkiem Pani Marii Dąbrowskiej oraz Magdalena Wapińska z kl. III C – jej opiekunem był Pan Krzysztof Wasiulewski. Obie uzyskały tytuł finalistki. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: eliminacje, a następnie rozwiązać test dotyczący rozbicia dzielnicowego – życie społeczne, gospodarcze i polityczne w tym okresie.
Najcenniejszą nagrodą były indeksy na dzienne studia historyczne na Uniwersytecie w Białymstoku. Po emocjach konkursowych zmagań organizatorzy pomyśleli też o wartościowej rozrywce dla uczestników. Wybrali się wspólnie na wycieczkę tatarskim szlakiem, odwiedzili również Muzeum Ikon w Supraślu.

Uczeń I LO im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie Marcin Kotecki zajął I miejsce w 5-tej edycji Konkursu Informatycznego INFOTEST organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W konkursie wzięło udział w tym roku 465 uczniów z kilkudziesięciu szkół ponadgimnazjalnych z regionu północno-wschodniej Polski oraz z Wilna i Warszawy. Do finału zakwalifikowało się 49 uczniów, spośród których najlepszy wynik osiągnął właśnie Marcin. Warto dodać, że w pokonanym polu zostawił uczniów tak renomowanych szkół jak I LO w Białymstoku czy I LO w Łomży. W trakcie uroczystej gali wręczenia nagród Marcinowi główną nagrodę wręczała m.in. absolwentka naszej szkoły, a obecnie wiceprezydent Łomży dr Agnieszka Muzyk. Marcin przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem Pana Zbigniewa Rębisia.
Wszystkim uczniom i ich nauczycielom gratulujemy sukcesów. Cieszy fakt, że młodzi ludzie z Zambrowa i okolic mogą rozwijać swoje pasje i przy okazji osiągać sukcesy.